Nie każdy ma czas i energię, żeby stworzyć na sylwestra własną kompilację. Mnie zabiera to kilkanaście godzin i są to godziny niełatwe. Dlatego na imprezę polecam produkt gotowy i kompletny – mixtape udostępniony w necie przez Dużego Pe.

duze-pe-nowoczesny-hip-hopJest świetnym (nie tylko) raperem, wokalistą Senk Że i Masali. To wielbiciel elektronicznych odmian muzyki i didżej. Czuje muzykę i odkrywa ją dla innych, można go spotkać na koncertach, ma mnóstwo płyt… No, jak ktoś zna się na rzeczy, to on. Jak ktoś zna się na rzeczy, to musi znać jego.

Duże Pe, niczym Kanye, wziął muzykę od najlepszych (Kwazar/Respecta Kru, Sulphur Phuture, 1000 BPH, P.A.F.F., Ravager, Substacja i inni) i stworzył coś, co jest nowoczesne muzycznie (dubstep, drum’n’bass, jungle, hip-hop też), a zarazem pod względem kompozycji, podejścia kojarzy się ze starymi dobrymi czasami hip-hopu. Na „Nowoczesnym hip-hopie” bitów jest na bite dwie płyty, bardzo wszechstronnych, da się nie tylko tańczyć, ale też odetchnąć. Raper jest oldskulowo odważny, chwali się i pręży, jara się tym, że jest przy mikrofonie, że w głośniku ma produkcje mistrzów. Jak zawsze zostawia mnóstwo lirycznych nawiązań, śladów do artystów nie tylko dźwięku. Jakich? Np. na przestrzeni paru wersów spotykają się Zbigniew Herbert, O.S.T.R., Cool Kids Of Death i Pink Floyd.

Druga część ma wersję fizyczną. Pod adresem soundcloud.com/duzepe można posłuchać obu części i ściągnąć pierwszą, nawet bez logowania.

Tekst ukazał się 29/12/12 w „Dużym Formacie” w ramach przeglądu „Płyty na sylwestrową imprezę – w portalu więcej recenzji

Dodaj komentarz